Acteam

Treningi personalne

Wszyscy dokładnie wiemy, jak ważne jest to, aby uprawiać sporty i jak trudne jest pogodzenie tego z pozostałymi obowiązkami.

Niestety w dzisiejszych czasach ciężko jest ustalić listę priorytetów oraz określić wagę zadań zawodowych i tych związanych z rozwojem osobistym oraz sportowym.

Dlatego też, podjęcie decyzji o rozpoczęciu indywidualnej ścieżki treningów oraz umawianie spotkań z trenerem, pozwala utrzymać reżim ćwiczeń oraz wysoki priorytet zajęć sportowych w Twoim życiu.


TRENINGI GRUPOWE kontra TRENINGI PERSONALNE

Efektywny i bezpieczny trening stanowi podstawę dla osiągnięcia postawionych sobie celów związanych ze sportem. Aby jak najlepiej wpływał na zdrowie i sprawność, należy przede wszystkim zrozumieć jego charakter i dostosować go adekwatnie do wykonywanej dyscypliny.

Treningi grupowe

Podjęcie regularnych treningów wymaga silnej motywacji. Treningi grupowe pod okiem profesjonalnego instruktora stanowią dobry punkt wyjścia. Ćwiczenia w grupie sprzyjają podbudowywaniu się, motywowaniu tym, że skoro pozostali dają radę, ja też dam radę. Podświadomość automatycznie nasuwa myśl, że należy sprostać wyzwaniu, by nie odstawać od reszty grupy. Taka forma pozwala dodatkowo zaobserwować efekty u osób, które mają podobny cel, co stanowi dowód na skuteczność ich ciężkiej pracy.

 

Treningi grupowe dają również możliwość udzielania sobie wzajemnego wsparcia, zawierania przyjaźni, sprawienia, że mimo iż stanowi on duży wysiłek dla organizmu, przebiegnie w niezwykle przyjaznej atmosferze. Pomoże osobom początkującym zorientować się w tym, jak powinny wyglądać poszczególne ćwiczenia, dzięki czemu rozpoczęcie przygody z aktywnością fizyczną będzie dużo łatwiejsze. Dodatkowo ważne jest to, że termin zajęć jest z góry ustalony i dostosowany do większej grupy, dzięki czemu nie ma możliwości przekładania i odwlekania. Należy się po prostu podporządkować pod grafik, co sprzyja zachowaniu systematyczności.

Wadą treningu grupowego jest brak indywidualnego podejścia. Ćwiczenia przygotowywane są pod kątem większej liczby osób, nie zawsze więc będą pokrywały się z indywidualnymi potrzebami każdego z uczestników. W treningu grupowym uwaga trenera podzielona jest na wszystkich ćwiczących, istnieje więc prawdopodobieństwo, że nie zauważy on wszystkich błędów w wykonywaniu ćwiczeń. Trzeba także wziąć pod uwagę mniej istotne czynniki, które mogą jednak wpływać na komfort oraz skupienie podczas treningu m.in. obecność gadatliwej czy też głośno wyrażającej swoje zmęczenie osoby.

Treningi personalne

Przeciwieństwo dla treningu grupowego stanowi trening indywidualny, podczas którego trener personalny skupia całą swoją uwagę na jednej osobie. Jego celem jest efektywna praca pod okiem trenera, który zadba o prawidłową technikę wykonywanych ćwiczeń i odpoczynek, a przede wszystkim pokaże jak efektywnie, a przy tym bezpiecznie ćwiczyć. W treningu personalnym to klient określa cele i potrzeby dotyczące m.in.: rozwoju sprawności fizycznej, poprawy stanu zdrowia, przygotowania fizycznego pod konkretną dyscyplinę czy zmiany własnego wyglądu. 

Rola trenera personalnego

Trener personalny to zazwyczaj osoba, która potrafi skutecznie zmotywować i sprawić, że trening stanie się przyjemną odskocznią od codzienności, na którą czeka się z niecierpliwością. Trener personalny dopasowuje program treningowy do konkretnych wymogów, zarówno jeżeli chodzi o miejsce, czas i sposób prowadzenia zajęć oraz reguluje odpowiednio intensywność i rodzaj ćwiczeń. Przeprowadza treningi czuwając nad poprawnością i skutecznością wykonywanych ćwiczeń oraz nad naszym bezpieczeństwem.

Indywidualna praca z trenerem zalecana jest m.in.: w przypadku ćwiczeń zdrowotnych, mających wpłynąć na określoną partię ciała w celu jej wzmocnienia bądź skorygowania wady lub w przypadku osób, którym zależy na osiągnięciu wymiernych efektów w dość krótkim czasie. Dzięki sprecyzowanemu i indywidualnemu doborowi ćwiczeń znacznie szybciej można osiągnąć zamierzone rezultaty. Trening indywidualny jest zatem efektywniejszy, pozwala na wykonywanie pracy odpowiedniej do poziomu ćwiczącego.

Dla kogo przeznaczony jest trening personalny?

Trening personalny przeznaczony jest dla każdego. Bez względu na to czy Twoim celem jest utrata zbędnych kilogramów, zwiększenie masy mięśniowej, poprawa sylwetki, zwiększenie siły czy wytrzymałości, czy po prostu chcesz aktywnie spędzić czas, trening personalny jest dla Ciebie.

Korzyści płynące z treningów personalnych

Nie będziesz nabierał złych nawyków ruchowych, ponieważ unikniesz popełniania błędów związanych z nieprawidłową techniką ćwiczeń. Tym samym zapobiegniesz kontuzjom i bolesnym urazom, ponieważ ćwiczysz z obciążeniem indywidualnie dostosowanym do Twoich możliwości i pod okiem osoby, która cały czas będzie czuwać nad Twoim bezpieczeństwem.

Trening personalny to gwarancja, że czas który poświęcisz będzie czasem przeznaczonym wyłącznie na ćwiczenia. Unikniesz zbyt długich przerw między seriami, rozmów z innymi ćwiczącymi, a skupisz się przede wszystkim na efektywnym treningu i zamierzonym celu. 

Świadomość, że ćwiczysz z drugą osobą zmobilizuje Cię do systematyczności i wytrwałości. Trening spowoduje, że odreagujesz stres, odpoczniesz od codziennych problemów i pełen energii zmierzysz się z kolejnymi wyzwaniami w pracy i w życiu.

Czym zatem kierować się przy wyborze rodzaju treningu?

Należy przede wszystkim przeanalizować własne potrzeby. Trening grupowy to z pewnością tańsze rozwiązanie, jednak indywidualne podejście zazwyczaj przynosi lepsze rezultaty. Przede wszystkim należy pamiętać, że wybór taki to kwestia względna, gdyż oczekiwania każdego z pewnością znacząco różnią się między sobą. Dzięki treningom personalnym zyskasz możliwie najwyższą elastyczność w sposobie osiągania swoich celów.


Zapraszamy do zapoznania się z ofertą treningów personalnych  

Zespół Acteam

Ruch to inwestycja w zdrowie Zapewniamy fachową opiekę trenera i profesjonalny sprzęt

Kontakt z nami: +48 508 287 007 lub +48 697 020 959