STA-skala trudności Acteam
Poniżej przedstawiamy subiektywną klasyfikację trudności treningów wyjazdowych z Acteam uwzględniającą predyspozycje fizyczne uczestników oraz trudności, które można napotkać w odniesieniu do treningów grupowych.
STA - skala trudności Acteam, gdzie cyfry 1-10 oznaczają trasę jak:
- Łatwy trening nordic walking w parku, dystans około 4 km w tempie konwersacyjnym.
- Interwałowy trening nordic walking w parku, dystans około 6 km.
- Intensywny trening nordic walking stanowiący przygotowanie do startu w zawodach na dystansie do 10 km.
- Marsz nordic walking po płaskich leśnych ścieżkach, dystans około 18 km w tempie konwersacyjnym. Trudność marszu wynikająca z ilości kilometrów.
- Marsz łatwymi szlakami górskimi np. regla dolnego na wysokości 400-1300 m n.p.m.
- Marsz górskimi szlakami turystycznymi o zróżnicowanym stopniu trudności.
- Marsz trudnymi szlakami górskimi np. Tatry Zachodnie, Perć Akademicka na Babią Górę. Trudności marszu wynikające ze znacznej ekspozycji terenu, wysokich stopni, stromych podejść i zejść.
- Marsz szlakiem turystycznym na Rysy. Trudności marszu wynikające z dużej ekspozycji terenu, długich i stromych podejść i zejść, niestabilnego podłoża.
- Marsz szlakiem typu Orla Perć w warunkach letnich. Bardzo trudny szlak trekkingowy, do jego pokonania konieczne jest użycie rąk, na szlaku nie jest wymagane stosowanie asekuracji wspinaczkowej.
- Marsz wysokogórską drogą alpejską. Na szlaku występują trudności wspinaczkowe, wymagana jest asekuracja własna.
Zimą, w tym również jesienią i wiosną w warunkach zimowych, należy wziąć pod uwagę trudności wynikające z warunków pogodowych tj. występowania błota, pokrywy śnieżnej oraz oblodzenia.
W zależności od warunków śniegowych do podstawowej skali STA należy dodać od 3 do 5 pkt, a w przypadku oblodzenia >5 pkt trudności.