Acteam

Odpowiedni ubiór na treningi nordic walking

Nordic walking jest formą aktywności ruchowej, którą można uprawiać przez cały rok. Jednak, aby móc czerpać z niego korzyści i cieszyć się efektami zdrowotnymi konieczne jest odpowiednie dobranie stroju, który da nam poczucie wygody i komfortu.

Zestaw odzieży, w której będziemy ćwiczyć podczas treningów nordic walking zależy przede wszystkim od warunków atmosferycznych, jak również od indywidualnych właściwości naszego organizmu - mechanizmów regulujących tempo rozpraszania ciepła wytworzonego podczas wysiłku fizycznego w celu zapobiegania szkodliwemu przegrzaniu organizmu. Nasz strój nie tylko powinien być wygodny, ale przede wszystkim bezpieczny.

Przedstawiamy kilka wskazówek jak odpowiednio ubrać się na trening nordic walking – wygodnie i bezpiecznie dla naszego organizmu.

Podczas uprawiania sportów outdoorowych stosuje się trójwarstwową zasadę ubioru.

Ubiór powinien składać się z następujących warstw:

•    wewnętrznej,

•    średniej,

•    zewnętrznej.


Warstwa wewnętrzna

Pierwsza warstwa ma za zadanie kontrolować krążenie oraz termoizolację organizmu. Jako wewnętrzna warstwa ubioru nie sprawdzi się powszechnie stosowana do tej pory bawełna. Bawełniana bielizna jest ciepła i miła w dotyku, ale jej wada polega na tym, że chłonie wodę jak gąbka i ją zatrzymuje. Dlatego odzież z bawełny bardzo łatwo nasiąka, długo i trudno schnie, a zgromadzona w niej woda chłodzi organizm i daje uczucie mokrego zimna.

Zadaniem bielizny jest zapewnienie właściwego odprowadzenia wilgoci ze skóry. Obecnie dostępna na rynku bielizna termoaktywna produkowana jest z włókien syntetycznych (poliestrowych, polipropylenowych), wykonana w technologii bezszwowej.

Do podstawowych zalet tych materiałów należą:

•    przewiewność i uwalnianie wilgoci dzięki zastosowaniu mikrowłókien polipropylenowych lub poliestrowych,

•    zapewnianie doskonałego mikroklimatu dla skóry, odprowadzanie potu na zewnątrz, utrzymanie skóry suchej oraz utrzymanie naturalnej ciepłoty ciała,

•    hamowanie powstawania brzydkich zapachów, bakteriostatyczność,

•    zapewnienie swobodny przepływu powietrza w miejscach o zwiększonej emisji potu, dzięki

specjalnym strefom o podwyższonym stopniu wentylacji,

•    możliwość ubioru warstwowego dzięki obcisłej strukturze dzianiny.


Coraz częściej do produkcji bielizny termoaktywnej zamiast włókien syntetycznych stosowana jest naturalna wełna merynosowa (merino). Wełna ta pozyskiwana jest z owiec gatunku merynos żyjących na terenach o ekstremalnie trudnych warunkach klimatycznych (mroźne zimy, upalne lata). Obecnie większość najlepszych jakościowo hodowli znajduje się w Australii i Nowej Zelandii. Ewolucja sprawiła, że ich runo (okrywa wełnista) jest zdolne chronić zwierzęta przed zimnem oraz gorącem. Wełna owiec merynosowych jest najcieńsza i najszlachetniejsza ze wszystkich ras owiec hodowanych na świecie - jest jednolicie cienka, delikatna, bardzo gęsta i „nie drapie”. Do produkcji tkanin najwyższej jakości używa się włókien o średnicy ok. 18 mikronów. Najbardziej delikatne włókna pochodzą z wyselekcjonowanych stad, z wybranych owiec i tylko z określonych partii ciała.

Dzianina z wełny merynosów bardzo dobrze odprowadza wilgoć i daje uczucie ciepła nawet wtedy, gdy jest mokra (w przeciwieństwie do bawełny). Stanowi bardzo dobry izolant, tzn. materiałem o minimalnej przewodności cieplnej. Włókna wełny są hydrofilowe, absorbują wilgoć do ok. 35% swojej objętości, a na ich powierzchni nie dochodzi do natychmiastowej kondensacji pary wodnej, jak w przypadku włókien syntetycznych, gdzie wszystkie procesy fizykalne przebiegają na powierzchni włókna.

Wełna merynosowa jest przewiewna, odprowadza wilgoć także przez pory samych włókien, dlatego tkanina może być gęstsza niż tkaniny z włókien syntetycznych, gdzie wilgoć odprowadzana jest wyłącznie po powierzchni włókien. W przypadku wełny wilgoć przenika przez włókno, dzięki czemu możliwa jest większa różnorodność gęstości dzianiny przy zachowaniu właściwości termoizolacyjnych.

Bielizna termoaktywna wykonana z wełny merynosów jest odporna na powstawanie tzw. brzydkich zapachów. Konstrukcja włókien nadaje im właściwości bakteriostatyczne zapewniając wysoki komfort w czasie konieczności dłuższego użytkowania bielizny.

Odzież z wełny merynosów jest ekologiczna - całkowicie naturalna i w pełni biodegradowalna, czyli przyjazna dla organizmu człowieka.


Obecnie wełna merynosów zyskuje coraz większą popularność, gdyż:

•    jest antybakteryjna,

•    jest antystatyczna (nie elektryzuje się),

•    jest antyalergiczna (nie podrażnia skóry, nie wywołuje uczuleń),

•    chroni przed promieniowaniem UV,

•    wykazuje właściwości zdrowotne, m.in.: zmniejszenie napięcia i bólu mięśni, pobudzenie zakończeń nerwowych, polepszenie krążenia krwi.

Właściwości te przyczyniły się do jej zastosowania w produkcji odzieży dla osób aktywnych, ale także dla osób odczuwających dolegliwości bólowe w obrębie narządu ruchu będących skutkiem stanów pourazowych, złamań, schorzeń reumatycznych, stanów zapalnych oraz zmian zwyrodnieniowych stawów kończyn i kręgosłupa.


Warstwa średnia

Druga warstwa ubioru ma za zadanie izolować organizm przed zimnem oraz dostarczać ciepło. Dodatkowo tkaniny stosowane do produkcji tego typu odzieży powinny być miękkie, wytrzymałe na rozdarcia, nie powinny krępować ruchów i powodować otarć naskórka. Zastosowanie do produkcji dzianin syntetycznych znalazły przede wszystkim włókna poliestrowe, z których produkuje się powszechnie używane polary (m.in. dzianina Polartec®). Podstawą sukcesu Polartec'u jest włókno i struktura tkaniny - włókna cieniutkie, puste w środku, mocno skręcone w kłębuszek, tkane w dwie warstwy wokół oddychającej osnowy, odpowiednio przycięte. Dzięki zastosowaniu tej technologii materiał nie chłonie i nie kumuluje w sobie wilgoci, pozwalając jej swobodnie wydostać się na zewnątrz, jest miękki, lekki i miły w dotyku, jednocześnie wytrzymały.

Przy bardzo intensywnym wysiłku fizycznym rolę warstwy termoizolacyjnej pełni bielizna termoaktywna.


Warstwa zewnętrzna

Trzecia warstwa chroni organizm przed wiatrem i deszczem. W tym celu najlepiej sprawdzają się lekkie kurtki, o odpowiednich parametrach, dobrze odprowadzające wilgoć na zewnątrz. Bardzo dużym udogodnieniem jest zastosowanie w nich systemów wywietrzników w postaci zamków pod pachami i na plecach, gdyż przy nieznacznej zmianie dają one możliwość łatwej regulacji termoizolacji organizmu.

Warto zwrócić uwagę, że na treningi nordic walking nie nadają się kurtki z membraną Gore-Tex®. Działanie Gore-Texu® opiera się na wprasowanej w tkaninę półprzepuszczalnej membranie, wykonanej z porowatego teflonu. Mikrootwory te są większe niż pojedyncze molekuły wody z jakich składa się wydzielany w postaci pary wodnej pot, a jednocześnie mniejsze niż wielocząsteczkowe pakiety z jakich składa się woda w stanie ciekłym (np. deszcz). Różnica stężeń pary wodnej po dwu stronach membrany powoduje powstanie ciśnienia osmotycznego, co umożliwia transport pary wodnej z ośrodka o większym stężeniu do ośrodka o mniejszym, a jednocześnie membrana jest nieprzepuszczalna dla wody. Przy zastosowaniu trójwarstwowej zasady ubioru warstwa zewnętrzna jest wodoodporna, wiatroodporna i jednocześnie oddychająca, jednak oddychalność nie jest zadowalająca przy dużym wysiłku fizycznym. Zastosowane w kurtkach membrany sprawdzają się jedynie w skrajnie trudnych warunkach atmosferycznych, w których na co dzień nie ćwiczymy.

Jako warstwa zewnętrzna, na treningi nordic walking w naszym klimacie, sprawdza się odzież wykonana z tkaniny Soft shell stosowanej do szycia głównie odzieży turystycznej i wspinaczkowej. Tkanina ta jest trwała, miękka, elastyczna, wiatroodporna, ale nie wodoodporna. Jednakże wykazuje bardzo dobrą oddychalność.

Istnieje wiele tkanin, które producenci nazywają soft shellami. Pierwotna idea soft shella zakładała, że będzie to materiał bezmembranowy, dobrze oddychający, który ochroni człowieka przed wiatrem i lekkim deszczem. Z czasem soft shellem zaczęto określać także materiały posiadające membranę. W przeciwieństwie do kurtki membranowej, typowa kurtka z materiału soft shell w wielu sytuacjach może być noszona samodzielnie, gdyż jest na tyle gruba, że spełnia także funkcję ocieplającą.

Największą zaletą prawdziwego softshella jest bardzo dobra oddychalność połączona z nieprzewiewnością i nieprzemakalnością przy niewielkim deszczu (dzięki zastosowaniu impregnacji) oraz szybka wysychalność po jego przemoczeniu.


Wybierając odzież na trening  nordic walking warto także pamiętać, że nie może ona krępować ruchów i powinna być dopasowana do rozmiaru, gdyż znacznie ułatwi to poruszanie się prawidłową techniką nordic walking  w momencie prowadzenia kija blisko ciała. Współczesna odzież outdoorowa jest dopasowana i ciasna w kroju, co sprawia, że świetnie nadaje się do uprawiania nordic walking.


W okresie jesienno-zimowym należy pamiętać o akcesoriach chroniących organizm przed utratą ciepła: o czapkach, rękawiczkach i ochronie gardła stosując m.in. buff®.

Buff® wyglądem przypomina rurkę wykonaną z mikrofibry, którą można nosić na wiele sposobów: jako czapkę, kominiarkę, golf, chustę-bandamkę, maskę na twarz, opaskę na czoło. Chroni przed zimnem, kurzem, śniegiem i wiatrem.

UWAGA: Na trening należy ubrać się tak, aby stojąc czuć delikatny chłód, gdyż podczas wysiłku fizycznego będzie nam dużo cieplej. Pozwoli to uniknąć przegrzania organizmu i da poczucie komfortu.


Nie ma złej pogody na trening, jest tylko źle dobrana odzież!


Instruktorzy Acteam doradzą jak prawidłowo ubrać się na trening nordic walking, aby czuć się wygodnie i komfortowo podczas wysiłku fizycznego.


Nie zezwalam na kopiowanie tekstów w całości i ich częściach bez uzyskania mojej zgody.


Ruch to inwestycja w zdrowie Zapewniamy fachową opiekę trenera i profesjonalny sprzęt

Kontakt z nami: +48 508 287 007 lub +48 697 020 959