Acteam

Nordic walking - idealna aktywność dla kobiet w ciąży

Powszechnie wiadomym jest, że kobiety ciężarne mają dość spore ograniczenia ruchowe - ale czy na pewno? Zdajemy sobie sprawę, że nadmierne zmęczenie przyszłej mamy, może zaszkodzić naszemu maluszkowi, a powiększający się obwód naszego brzucha, mogące wystąpić obrzęki nóg oraz fakt, że cały wysiłek organizmu, skierowany jest na zaspokajanie potrzeb dziecka, a zatem tendencja do szybszego męczenia się, nie wpływa zachęcająco do uprawiania jakiegokolwiek czynnego wypoczynku. Przytoczone powyżej dolegliwości są doskonałą wymówką dla nic nie robienia. Skoro mój kręgosłup ledwo niesie mnie, moje dziecko, i poranne zakupy to za żadne skarby nie pójdę z własnej woli chodzić i zamęczać się dodatkowo – no bo i po co?

Okazuje się jednak, że nic bardziej mylnego. Przede wszystkim w marszu nordic walking nie istnieją żadne ograniczenia dla kobiet w ciąży, pod warunkiem, że rozpoczniemy uprawianie tego sportu po zakończeniu pierwszego trymestru. Nordic walking łączy w sobie najbardziej naturalny ruch jakim jest chód z aktywnością sportową. Umiejętne zastosowanie kijków, odciąży nasz kręgosłup, biodra i stawy, a zatem sprawi, że nie będzie to heroiczny powrót z pełnymi siatkami z supermarketu, a spacer, który przyniesie nam wiele satysfakcji i korzyści dla nas i naszego maluszka. Dzięki takiej formie czynnego wypoczynku zmniejszy się ryzyko zastojów żylnych, obrzęków i kurczów łydek. Zastosowanie kijów nordic walking nauczy nas prawidłowej postawy, zapobiegając bólom kręgosłupa i zredukuje obciążenie stawów kończyn dolnych. Poprawa kondycji fizycznej i wplecione w treningi ćwiczenia oddechowe przygotują nas do zbliżającego się nieuchronnie porodu. Ponadto czynna aktywność spowoduje lepsze dotlenienie organizmu, a nie zapominajmy, że po szesnastym tygodniu ciąży ilość krwi krążącej, może zwiększyć się nawet dwukrotnie, a zatem zwiększy się również zapotrzebowanie na tlen. Nie można nie wspomnieć o aspekcie towarzyskim. Zajęcia na powietrzu w grupie przyszłych mam, pozwolą nam wymienić doświadczenia i wypocząć w grupie osób, które jak nikt inny będą rozumiały nasze obawy i dolegliwości.


Opublikowano za zgodą TCM Zdrój

autor: Anna Libera – Zawadka, mgr fizjoterapiiRuch to inwestycja w zdrowie Zapewniamy fachową opiekę trenera i profesjonalny sprzęt

Kontakt z nami: +48 508 287 007 lub +48 697 020 959