Acteam

Idealne buty do uprawiania nordic walking

Najważniejszym elementem wyposażenia osoby uprawiającej nordic walking są właściwie dobrane buty. W tym celu najlepsze zastosowanie znalazło obuwie z niską cholewką o odpowiednio grubej i wyprofilowanej podeszwie.


Do uprawiania nordic walking nie nadaje się zwykłe obuwie typu sportowego o cienkiej podeszwie, gdyż nie zapewnia ona wystarczającej amortyzacji i nie zabezpiecza stopy przed nierównościami terenu. Do tego typu aktywności ruchowej nie znalazło także zastosowania obuwie przeznaczone do biegania, gdyż nie gwarantuje ono właściwego podparcia stopy.

      

Podczas biegania częścią stopy, która jako pierwsza kontaktuje się z podłożem i spoczywa na niej ciężar ciała powinno być śródstopie, w przeciwieństwie do nordic walking, w którym krok rozpoczynany jest od pięty. W związku z czym obuwie do uprawiania nordic walking jest tak konstruowane, aby jak najszybciej przenieść ciężar ciała z pięty na śródstopie.

W butach przeznaczonych do uprawiania nordic walking niezwykle ważne jest zamortyzowanie wstrząsów, co uzyskuje się przez zastosowanie miękkiej pianki na wysokości pięty. W prawidłowej technice nordic walking ruch rozpoczynamy stawiając stopę na pięcie, następnie przetaczamy ją przez podłoże i wybijamy się z palucha. Dlatego buty do uprawiania nordic walking mają ściętą podeszwę w tylnej części (pod piętą) i elastyczne śródstopie. Maszerując z kijami poruszamy się znacznie dłuższym krokiem, niż podczas zwykłego spaceru, angażując do pracy całą stopę. Buty o odpowiednio elastycznej podeszwie wspomagają każdy nasz krok, chronią stopy przed szybkim zmęczeniem i bólem, a odpowiednia amortyzacja pięty daje komfort marszu i chroni przed urazami nasze stawy.

       

Wysokiej jakości podeszwy nie tylko zapewniają dobrą amortyzację stóp, ale także bezpieczeństwo. Rzeźba bieżnika i skład chemiczny mieszanki, z której wykonane są podeszwy dobierane są w taki sposób, aby zapewnić dobrą przyczepność na różnych nawierzchniach (szutr, błoto, mokra trawa) oraz ograniczyć ich nadmierną ścieralność.Dodatkowo w okresie jesienno-zimowym warto zwrócić uwagę na odporność butów na przemoczenia. W tym celu w butach stosowane są membrany zapobiegające przenikaniu wilgoci do wnętrza i odprowadzające parę wodną za pomocą systemu mikrokanalików na zewnątrz oraz klejone szwy. Mimo stosowania membran buty warto impregnować, aby zapobiegać ich namakaniu.

Buty nie będą prawidłowo funkcjonowały bez odpowiednio dobranych skarpet, pełniących rolę pierwszej warstwy (wewnętrznej), jak w przypadku odzieży. Konstrukcja skarpet przeznaczonych do uprawiania sportów outdoorowych oparta jest na włóknach polipropylenowych z jonami srebra zapewniając dużą trwałość, wytrzymałość oraz właściwości antybakteryjne. Skarpety posiadają wzmocniony obszar w części środkowej śródstopia, co zapobiega ich  przesuwaniu się i utrzymuje je we właściwym położeniu. Prążkowany ściągacz idealnie dopasowuje się do nogi nie ograniczając krążenia krwi.

Instruktorzy Acteam doradzą jak prawidłowo dobrać obuwie do uprawiania nordic walking, aby czuć się wygodnie i komfortowo podczas wysiłku fizycznego.


Nie zezwalam na kopiowanie tekstów w całości i ich częściach bez uzyskania mojej zgody.


Ruch to inwestycja w zdrowie Zapewniamy fachową opiekę trenera i profesjonalny sprzęt

Kontakt z nami: +48 508 287 007 lub +48 697 020 959