Acteam

Giria vs. Kettlebell

Giria i kettlebell to dwa rodzaje odważników. Mimo, że wyglądają podobnie, to jednak różnią się od siebie znacznie. Zasadniczo odważnik kulowy można podzielić na dwie części – na kulę i na uchwyt.


Giria (odważnik turniejowy)

Giria czyli tzw. odważnik turniejowy jest stosowana przede wszystkim przez zawodników startujących w dyscyplinie Giriewoj Sport, choć coraz chętniej ćwiczą nią również zwolennicy "fitnessowej" odmiany kettlebell.

Podstawę girii stanowi kula, a kształt uchwytu jest bardziej prostokątny niż w odważnikach kettlebell. Uchwyt jest szeroki, co umożliwia głębokie wsunięcie dłoni przy rwaniu, nadgarstek nie jest wówczas obciążony i łatwiej rozluźnić przedramię. Jednocześnie uchwyt nie jest za gruby.

Charakterystyczne dla wszystkich girii jest to, że bez względu na masę są jednakowej wielkości: wysokość 28 cm, średnica kuli 21 cm, średnica uchwytu 32-35 mm. Różnią się natomiast kolorami: 12 kg – kolor granatowy, 16 kg – kolor żółty, 24 kg – kolor zielony, 32 kg – kolor czerwony.


Wymienione wyżej ciężary i kolory girii to oficjalne oznaczenia, jakie stosuje się na zawodach Giriewoj Sport. W sprzedaży dostępne są również girie o masie od 8 kg do 40 kg (8, 10, 12, 14, 16, 18, 20, 22, 24, 26, 28, 32, 40).


Kettlebell

Odważnik typu kettlebell w całości wykonany jest z żeliwa i najczęściej jest koloru czarnego (nie biorąc pod uwagę "fitnessowych" modeli o różnym, często  dziwacznym, kształcie np. plastikowe odważniki).

Charakterystyczne dla nich jest to, że kula zwiększa swoją średnicę wraz ze zwiększającym się ciężarem. Kształt i średnica uchwytu pomiędzy modelami bywają różne (także w zależności od producenta). Uchwyt może mieć różny kształt m.in.: owalny, trójkątny lub jajowaty.Najczęściej kettlebells występują o masie od 4 kg do 60 kg (4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 20, 24, 28, 32, 36, 40, 44, 48, 60). Odważniki kettlebell idealne nadają się do treningów typu fitness i hardstyle.


Odważniki regulowane

Ponadto w sprzedaży można natrafić na regulowane odważniki o masie od 8 kg do 32 kg. Ich budowa znacznie różni się od tradycyjnych odważników tego typu. Składają się z krótkiego gryfu zakończonego rączką i z talerzy, które możemy dokładać bądź zdejmować. Takie rozwiązanie polecane jest jedynie osobom, które chcą wykorzystywać kule okazjonalnie. O ile swingi czy zwykłe przysiady można takim regulowanym odważnikiem wykonać bez większych problemów, o tyle rwanie czy podrzuty będą mało komfortowe.Obecnie marka LEON to chyba najpopularniejsze odważniki kulowe w kraju. Ćwiczą nimi również sportowcy na Białorusi, Ukrainie, Słowacji i w Niemczech. Ich kształt jest wzorowany na odważnikach uralskich (giria) oraz odważnikach RKC Dragon Door (kettlebell). 

 

Źródło: Sklep Fitness Leon

Nie zezwalam na kopiowanie tekstu w całości i ich częściach bez uzyskania mojej zgody


Ruch to inwestycja w zdrowie Zapewniamy fachową opiekę trenera i profesjonalny sprzęt

Kontakt z nami: +48 508 287 007 lub +48 697 020 959