Acteam

Budowa kijów do nordic walking

Nordic walking jest to rodzaj aktywności ruchowej polegający na specjalnej formie marszu z kijami, w której dąży się do maksymalnego zaangażowanie górnej części ciała. W założeniach nordic walking przypomina narciarstwo biegowe w połączeniu z chodem. Ze względu na specyfikę ruchu wykorzystuje się specjalnie zaprojektowane do tego celu kije. Użycie kijów nordic walking podczas marszu ma na celu zaangażowanie do pracy mięśni ciała (m.in. mięśnia najszerszego grzbietu), a jego ubocznym efektem jest odciążenie stawów.

Obecnie nordic walking cieszy się uznaniem wśród ludzi, gdyż stanowi najbardziej naturalną i bezpieczną formę aktywności oraz prosty sposób na zwiększenie poziomu kondycji.

Na rynku dostępny jest szeroki asortyment kijów do nordic walking. W technice nordic walking kije odgrywają istotną rolę, dlatego należy starannie je dobrać.

Wśród oferowanego sprzętu wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje kijów do nordic walking:

•    kije o stałej długości,

•    kije regulowane.

Kije do nordic walking, bez względu na rodzaj, składają się z podstawowych części: rękojeści, paska, trzonka oraz grotu.

Rękojeść

Rękojeść jest elementem służącym do wygodnego trzymania kija. Wykonana jest z materiałów naturalnych (naturalnego korka wzmocnionego naturalnym kauczukiem) lub materiałów sztucznych (plastiku, gumy). Zastosowanie w rękojeści korkowej wkładki zapewnia dobrą przyczepność oraz zwiększa komfort użytkowania kijów po przez ograniczenie możliwości powstawania otarć i odcisków na dłoniach.

Rękojeści mogą być odpowiednio wyprofilowane do lewej i prawej dłoni. Obecnie, w kijach do nordic walking coraz częściej stosuje się uniwersalne, ergonomiczne i symetryczne rękojeści o owalnym profilu charakteryzujące się bardziej prostą i gładką budową, co umożliwia swobodę trzymania kija pod różnymi kątami. Ze względu na różny kształt rękojeści (mogą być dłuższe lub krótsze, szersze lub węższe) i indywidualne preferencje użytkownika przed zakupem kijów do nordic walking zaleca się przymierzenie i wypróbowanie danego rodzaju rękojeści.

                             

Pasek

Z praktycznego punktu widzenia paski stanowią najważniejszy element kija, gdyż warunkują zastosowanie prawidłowej techniki nordic walking i przekazanie energii na trzonek kija. W momencie odepchnięcia się kijem za linię tułowia i rozluźnienia dłoni, opiera się ona na pasku nie tracąc kontroli nad kijem.

Paski swoim wyglądem przypominają rękawicę, mają różne kształty i formy. Ich dobór jest kwestią indywidualnych potrzeb i w praktyce sprawia najwięcej problemów. Profesjonalne firmy oferują na rynku paski występujące w różnych rozmiarach (S, M, L, XL). Powinny one posiadać możliwość regulacji w szerokim zakresie, aby prawidłowo i wygodnie dopasować je do dłoni i nadgarstka. Paski mogą być mocowane do rękojeści kijów na stałe. Obecnie w kijach do nordic walking wygodnym udogodnieniem są systemy wypinania pasków, m.in. ALIS – Advanced Lock in System w kijach firmy Exel oraz Click & Go typu Trigger 1 (zatrzask na ząbki) i typu Power Trigger 3 - Shark w kijach firmy Leki. Systemy wypinania pasków znacznie ułatwiają użytkowanie kijów podczas uprawiania nordic walking.

                 

Trzonek

Trzonek kija stanowi jego zasadniczy element. Wśród materiałów stosowanych do produkcji kijów do nordic walking wyróżnia się przede wszystkim: aluminium, włókno szklane, włókno węglowe oraz ich kompozyty. Aluminium jest najczęściej stosowane przy produkcji kijów regulowanych lub w kijach o specjalnych profilach. Jest materiałem mniej wytrzymałym na obciążenia i cięższym w porównaniu do włókna szklanego i węglowego, ale za to bardziej odpornym na uderzenia i zarysowania.

Kije o stałej długości wykonane są z włókna węglowego oraz jego kompozytów z włóknem szklanym. Materiały te charakteryzują się niewielką masą, dużą wytrzymałością, elastycznością i doskonałą amortyzacją wstrząsów. O wadze, sztywności i trwałości kija decyduje procentowy udział włókna węglowego tzw. carbon index (CI). Zawartość włókna węglowego w kijach do nordic walking zawiera się w przedziale od 10 do 100%. Wraz ze wzrostem jego zawartości polepszają się cechy użytkowe kijów i zmniejsza się ich masa. Kije o wysokim indeksie CI charakteryzują się znaczną sztywnością umożliwiającą zmniejszenie start energii na drgania oraz niewielką masą. Indeks CI umożliwia wybór kija dostosowanego do indywidualnych potrzeb użytkowników uwzględniając m.in.: ich wzrost, masę ciała i poziom sprawności fizycznej.

Wybierając kije do nordic walking kluczowym elementem jest odpowiednie dopasowanie ich długości do wzrostu osoby. Najczęściej długość kija można oszacować za pomocą wzoru:

0,68 x wysokość ciała (cm). Wartość ta jest jednak bardzo zgrubna, gdyż podany we wzorze współczynnik waha się w przedziale 0,6-0,75. Formuła ta również nie uwzględnia cech indywidualnych danej osoby, m.in.: proporcji kończyn, siły mięśni pleców, poziomu sprawności fizycznej, umiejętności technicznych, preferencji osobistych oraz rodzaju podłoża (na nawierzchniach miękkich i luźnych jak piach i śnieg stosuje się kije dłuższe).

Dokładną długość kija ustala się w obuwiu, w którym będziemy ćwiczyć tak, aby postawiony pionowo na podłożu i wbity w nawierzchnię kij opierał przedramię tworząc w stawie łokciowym kąt 90 stopni. Dla osób o większym stopniu sprawności fizycznej kąt ten może być bardziej ostry, osobom mniej sprawnym zaleca się, aby kąt ten był bardziej rozwarty.

Grot

Kije do nordic walking zakończone są końcówką, która zapewnia stabilne wbicie i oparcie w podłożu oraz zabezpiecza trzonek przed zniszczeniem. Groty najlepszej jakości wykonane są ze stopów spiekanych węglików wolframu, tytanu oraz metalicznego kobaltu, dzięki czemu są bardzo trwałe, odporne na ścieranie i o połowę lżejsze od stali. Groty gorszej jakości wykonane są ze stali lub aluminium. Materiały te nie powinny być stosowane do produkcji grotów, gdyż są zbyt miękkie i bardzo szybko ulegają ścieraniu.

Groty stosowane w kijach do nordic walking wywodzą się z kijów trekkingowych (o uniwersalnym, symetrycznym kształcie) lub z kijów do narciarstwa biegowego (o ostrym kształcie i zarysie pazura). Ze względu na miękkie podłoże, na którym uprawia się narciarstwo biegowe groty używane w tych kijach wykonane są ze stali. W nordic walking wymagane jest zastosowanie dużo twardszych materiałów, gdyż najczęściej maszerujemy po twardych, szutrowych ścieżkach.

      

Groty o symetrycznym kształcie (np.: vid tip track w kijach firmy KV+ oraz groty w kijach firmy Leki) najczęściej stosowane są w kijach regulowanych, w celu umożliwienia ich precyzyjnego złożenia, gdyż części kija kręcą się wokół własnej osi. Dodatkowo takie groty wzmocnione są metalową tulejką dla poprawy ich żywotności (np.: wykończenie Ultra Sonic Finish w kijach firmy Leki). W momencie wbicia grotu o ostrym kształcie (np.: vid tip prof walking i vid tip universal w kijach firmy KV+ oraz all terrain tip, suspension tip, aero tip w kijach firmy Exel)  ściera się jego plastikowe mocowanie, przez co grot wypada. Jednak groty ostre zyskały większą popularność, gdyż latem szutrowe ścieżki, na których najczęściej uprawia się nordic walking są bardzo twarde, w związku z czym potrzebujemy grotu, który mocno wbije się w ziemię. Tym samym zyskujemy mocniejsze oparcie kosztem mniejszej żywotności i większej częstotliwości wymiany grotów.

                           

Groty używane są podczas marszu na miękkich, naturalnych nawierzchniach (ścieżki, żwir, piasek, trawa). W celu absorbowania wibracji i ochrony grotów przed nadmiernym ścieraniem podczas marszu na nawierzchniach utwardzonych (asfalt, bruk, granit, beton) stosuje się gumowe nakładki powszechnie nazywane „bucikami” czy „stopkami” (m.in.: nakładka gumowa Walking Lite w kijach firmy Leki, stopka gumowa Asphalt Pad w kijach firmy Exel, stopki gumowe Tip i Tip Extra w kijach firmy KV+).

                                

W oparciu o nasze wieloletnie doświadczenia, do uprawiania nordic walking polecamy kije o korkowych rękojeściach, węglowych trzonkach, wypinanych paskach i ostrych grotach.

Tylko odpowiednio dobrane kije umożliwiają chodzenie prawidłową techniką nordic walking.

Instruktorzy Acteam doradzą i pomogą indywidualnie dopasować kije do nordic walking.


Nie zezwalam na kopiowanie tekstów w całości i ich częściach bez uzyskania mojej zgody.


Ruch to inwestycja w zdrowie Zapewniamy fachową opiekę trenera i profesjonalny sprzęt

Kontakt z nami: +48 508 287 007 lub +48 697 020 959