Acteam

Trening indywidualny kontra trening grupowy

Artykuł dodano: 2017-03-02

Efektywny i bezpieczny trening stanowi podstawę dla osiągnięcia postawionych sobie celów związanych ze sportem. Aby jak najlepiej wpływał na zdrowie i kondycję, należy przede wszystkim zrozumieć jego charakter i dostosować go adekwatnie do wykonywanej dyscypliny. Wyróżnia się dwa główne rodzaje treningów: indywidualny oraz grupowy, a każda z tych form posiada zarówno wady, jak i zalety.Treningi grupowe

Podjęcie regularnych treningów wymaga silnej motywacji – jej doskonałe źródło stanowią treningi grupowe pod okiem profesjonalnego instruktora. Ćwiczenia w grupie sprzyjają podbudowywaniu się, motywowaniu tym, że skoro pozostali dają radę, ja też dam radę. Podświadomość automatycznie nasuwa myśl, że należy sprostać wyzwaniu, by nie odstawać od reszty grupy. Taka forma pozwala dodatkowo zaobserwować efekty u osób, które mają podobny cel, co stanowi dowód na skuteczność ich ciężkiej pracy.

Treningi grupowe dają również możliwość udzielania sobie wzajemnego wsparcia, zawierania przyjaźni, sprawienia, że mimo iż stanowi on duży wysiłek dla organizmu, przebiegnie w niezwykle przyjaznej atmosferze. Pomoże osobom początkującym zorientować się w tym, jak powinny wyglądać poszczególne ćwiczenia, dzięki czemu rozpoczęcie przygody z aktywnością fizyczną będzie dużo łatwiejsze. Dodatkowo ważnym jest fakt, że termin spotkań jest z góry ustalony i dostosowany do większej grupy, dzięki czemu nie ma możliwości przekładania i odwlekania. Należy się po prostu podporządkować pod grafik, co sprzyja zachowaniu systematyczności.

Wadą tego typu formy treningu jest brak indywidualnego podejścia. Ćwiczenia przygotowywane są pod kątem większej liczby osób, nie zawsze więc będą pokrywały się z indywidualnymi potrzebami każdego z uczestników. W treningu grupowym uwaga trenera podzielona jest na wszystkich ćwiczących, istnieje więc prawdopodobieństwo, że nie zauważy on wszystkich błędów w wykonywaniu ćwiczeń. Trzeba także wziąć pod uwagę mniej istotne czynniki, które mogą jednak wpływać na komfort oraz skupienie podczas treningu – obecność gadatliwej czy też głośno wyrażającej swoje zmęczenie osoby.

Treningi indywidualne

Przeciwieństwo dla treningu grupowego stanowi trening indywidualny, podczas którego trener personalny skupia całą swoją uwagę na jednej osobie. Przy ustalaniu treningu bierze on pod uwagę takie aspekty, jak budowa ciała, wydolność oraz konkretne potrzeby swojego podopiecznego, regulując odpowiednio intensywność i rodzaj ćwiczeń. Dzięki sprecyzowanemu doborowi ćwiczeń można znacznie szybciej osiągnąć zamierzone rezultaty. Trening indywidualny jest zatem efektywniejszy, pozwala na wykonywanie pracy odpowiedniej do poziomu ćwiczącego. Jest to o tyle ważne, i stanowi duży plus tego typu treningu, że każdy organizm na określone ćwiczenia reaguje inaczej.

Indywidualna praca z trenerem zalecana jest przede wszystkim w przypadku ćwiczeń zdrowotnych, mających wpłynąć na określoną partię ciała w celu jej wzmocnienia bądź skorygowania wady. Trener personalny to zazwyczaj osoba, która potrafi skutecznie zmotywować i sprawić, że trening stanie się przyjemną odskocznią od codzienności, na którą czeka się z niecierpliwością. Jedyną w zasadzie wadą treningu personalnego są dość wysokie koszty takiego rozwiązania.

Czym zatem kierować się przy wyborze rodzaju treningu? Należy przede wszystkim przeanalizować własne potrzeby. Trening grupowy to z pewnością tańsze rozwiązanie, jednak indywidualne podejście zazwyczaj przynosi lepsze rezultaty. Przede wszystkim należy pamiętać, że wybór taki to kwestia względna, gdyż oczekiwania każdego z pewnością znacząco różnią się między sobą.

Prowadzimy zarówno treningi grupowe - ogólnorozwojowe treningi nordic walking oraz treningi indywidualne - nordic walking oraz funkcjonalne (w pomieszczeniu oraz outdoor). Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą, wypróbowania różnych form treningu oraz podjęcia najbardziej odpowiadającej formy treningu. W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu telefonicznego: Marcin Wroński tel. +48 508 287 007, Marta Żebrowska tel. +48 697 020 959). 

źródło: http://testsport.pl/

Ruch to inwestycja w zdrowie Zapewniamy fachową opiekę trenera i profesjonalny sprzęt

Kontakt z nami: +48 508 287 007 lub +48 697 020 959