Acteam

Instruktorzy Acteam podczas 4.MWNW

Artykuł dodano: 2014-06-29

Zazwyczaj instruktorzy Acteam występowali podczas różnych imprez nordic walking w roli zawodników. Tym razem, z różnych względów chcieliśmy zrobić coś więcej.

Dla większości osób start w zawodach, w naszym przypadku nordic walking, jest bardzo emocjonującym przeżyciem, bez względu na założony do osiągnięcia cel. Dla niektórych liczy się przysłowiowe "pudło", a dla innych własne życiowe rekordy. Start w zawodach umożliwia sprawdzenie na co tak naprawdę nas stać, daje wiarę we własne możliwości. Niemniej jednak radość wszystkich jest jednakowa. Sukces osiągnięty na zasadach fair play, a w przypadku nordic walking przy wykorzystaniu poprawnej techniki marszu cieszy jeszcze bardziej.

Od wielu lat dość kontrowersyjnym tematem podczas zawodów nordic walking jest sposób sędziowania i oceny techniki marszu. Najczęściej ogranicza się on jedynie do wyłapywania fazy lotu. Wszyscy zaawansowani nordic walkerzy zdają sobie sprawę, że użycie kijów podczas marszu ma na celu zaangażowanie do pracy mięśni ciała - najmocniej mięśni kończyn górnych i klatki piersiowej oraz tułowia. Podczas 4. MWNW właśnie to chcieliśmy pokazać.

Mamy już za sobą wiele startów, osiągniętych sukcesów oraz zdobytego doświadczenia. Tym razem postanowiliśmy wziąć czynny udział podczas organizacji samych zawodów, a w szczególności oceny techniki marszu nordic walking. Razem z Organizatorem Mistrzostw Wrocławia w Nordic Walking Marcinem Spitalniakiem dokonaliśmy przełomowej i kontrowersyjnej rzeczy - szczegółowej oceny techniki marszu. Przyjęto, że podczas marszu NW  powinny być zachowane następujące aspekty techniki: naprzemienna praca ramion i nóg w rytmie marszowym, obszerna praca ramion podkreślająca minięcie stawem łokciowym biodra w płaszczyźnie strzałkowej, odpychanie się kijami podczas naprzemiennej pracy ramion w płaszczyźnie strzałkowej następuje w przód i w tył, a nie na boki, zaleca się stosowanie klasycznej techniki nordic walking - tzw. fitness, w której staw łokciowy mija biodra na tyle, aby między ramieniem, a plecami pojawił się „trójkąt światła”. Podczas marszu NW nie dozwolone było: nadmierne pochylanie ciała w przód, nadmierne zgięcie ręki w stawie łokciowym, wbijanie kijów przed linią ciała pod kątem prostym oraz sytuacje, w których grot kija skierowany jest do przodu. Kije muszą być wbijane pod kątem, minimalnie w połowie kroku marszowego zawodnika.

Ocena techniki marszu budziła skrajne emocje ze strony zawodników (na co byliśmy przygotowani). Niektórzy byli zaskoczeni i oburzeni, część pokornie przyjmowała uwagi, ale "zawodowcy" docenili pracę zespołu sędziów (co ucieszyło nas najbardziej).

Osobiście mamy nadzieję, że nasza praca podczas zawodów przyczyni się do pewnych zmian w zasadach sędziowania zawodów nordic walking. Mamy nadzieję, że wygra technika nordic walking, a nie prędkość za wszelką cenę.

Dziękujemy Stowarzyszeniu Promocji Sportu FAN za możliwość współpracy na stanowisku koordynatora zespołu sędziów (Marta Żebrowska) oraz sędziego (Marcin Wroński) podczas 4.MWNW.

Zespół Acteam

Galeria

Ruch to inwestycja w zdrowie Zapewniamy fachową opiekę trenera i profesjonalny sprzęt

Kontakt z nami: +48 508 287 007 lub +48 697 020 959