Acteam

Wykorzystanie "deski" w treningu nordic walking

Artykuł dodano: 2014-03-23

Plank (inaczej deska) to ćwiczenie izometryczne, najczęściej wykonywane w pozycji pompki, podczas którego napinamy mięśnie, ale nimi nie ruszamy (właśnie to kryje się pod nazwą: napinanie mięśni bez zmiany długości włókien).


Z pozoru jest to bardzo proste ćwiczenie, które daje niesamowite rezultaty. Deska angażuje najgłębsze mięśnie brzucha (skośne i poprzeczne) oraz rzeźbi mięśnie ramion, kręgosłupa i pośladków. Ćwiczenie to jest alternatywą dla standardowych brzuszków, które jedynie angażują mięśnie zewnętrzne brzucha. W przeciwieństwie do tradycyjnych brzuszków deska nie obciąża kręgosłupa.

Deska należy do grupy ćwiczeń stabilności ogólnej popularnie zwanej na świecie Core stability exercise. Umożliwia wzmocnienie gorsetu mięśniowego otaczającego tułów zarówno z przodu i z tyłu, aktywując mięśnie głębokie tułowia. Mięśnie te inaczej nazywane są także mięśniami rdzenia, ponieważ stanowią solidną podstawę i bazę przez którą kontrolowane są wszystkie ruchy człowieka. Systematyczne wzmacnianie tych mięśni może zapobiec wielu urazom, wspomóc rehabilitację, poprawić siłę i technikę nordic walking.

Ćwiczenia Core stability nie tylko wzmacniają mięśnie i  zapobiegają kontuzjom, ale również sprawiają że większa ilość włókien mięśniowych pracuje efektywniej. Mięśnie rdzenia przewidują ruchy naszego tułowia i stabilizują kręgosłup. Ale nie tylko siła tych mięśni się liczy - również ich koordynacja. To właśnie odpowiednie współdziałanie mięśni oraz odporność na zmęczenie ma największe znaczenie.

Aby prawidłowo wykonać wersję podstawową deski:

•    przyjmij pozycję jak do pompki,

•    dłonie ułóż bezpośrednio pod barkami,

•    tułów powinien być w prostej linii,

•    stopy ustaw trochę szerzej niż biodra,

•    napnij mocno brzuch i utrzymaj pozycję deski co najmniej minutę.
Myślicie, że na tym koniec. Nic bardziej mylnego.
Zapraszamy na nasze treningi nordic walking.
Już przygotowaliśmy dla Was kombinacje tego ćwiczenia...

Nasi partnerzy

Physio Team Benefit Systems FitProfit OK System FAN Mistrzostwa Wrocławia WCRS Wrocław Polskie Stowarzyszenie Diabetyków

Sprzęt dostarczają

KV+ fizan Leki Exel Skalnik armytek

Zapraszamy na darmową lekcję Nordic Walking we Wrocławiu Zapewniamy fachową opiekę trenera i profesjonalny sprzęt

Kontakt z nami: +48 508 287 007 lub +48 697 020 959