Acteam

Wykorzystanie "deski" w treningu nordic walking

Artykuł dodano: 2014-03-23

Plank (inaczej deska) to ćwiczenie izometryczne, najczęściej wykonywane w pozycji pompki, podczas którego napinamy mięśnie, ale nimi nie ruszamy (właśnie to kryje się pod nazwą: napinanie mięśni bez zmiany długości włókien).


Z pozoru jest to bardzo proste ćwiczenie, które daje niesamowite rezultaty. Deska angażuje najgłębsze mięśnie brzucha (skośne i poprzeczne) oraz rzeźbi mięśnie ramion, kręgosłupa i pośladków. Ćwiczenie to jest alternatywą dla standardowych brzuszków, które jedynie angażują mięśnie zewnętrzne brzucha. W przeciwieństwie do tradycyjnych brzuszków deska nie obciąża kręgosłupa.

Deska należy do grupy ćwiczeń stabilności ogólnej popularnie zwanej na świecie Core stability exercise. Umożliwia wzmocnienie gorsetu mięśniowego otaczającego tułów zarówno z przodu i z tyłu, aktywując mięśnie głębokie tułowia. Mięśnie te inaczej nazywane są także mięśniami rdzenia, ponieważ stanowią solidną podstawę i bazę przez którą kontrolowane są wszystkie ruchy człowieka. Systematyczne wzmacnianie tych mięśni może zapobiec wielu urazom, wspomóc rehabilitację, poprawić siłę i technikę nordic walking.

Ćwiczenia Core stability nie tylko wzmacniają mięśnie i  zapobiegają kontuzjom, ale również sprawiają że większa ilość włókien mięśniowych pracuje efektywniej. Mięśnie rdzenia przewidują ruchy naszego tułowia i stabilizują kręgosłup. Ale nie tylko siła tych mięśni się liczy - również ich koordynacja. To właśnie odpowiednie współdziałanie mięśni oraz odporność na zmęczenie ma największe znaczenie.

Aby prawidłowo wykonać wersję podstawową deski:

•    przyjmij pozycję jak do pompki,

•    dłonie ułóż bezpośrednio pod barkami,

•    tułów powinien być w prostej linii,

•    stopy ustaw trochę szerzej niż biodra,

•    napnij mocno brzuch i utrzymaj pozycję deski co najmniej minutę.
Myślicie, że na tym koniec. Nic bardziej mylnego.
Zapraszamy na nasze treningi nordic walking.
Już przygotowaliśmy dla Was kombinacje tego ćwiczenia...

Ruch to inwestycja w zdrowie Zapewniamy fachową opiekę trenera i profesjonalny sprzęt

Kontakt z nami: +48 508 287 007 lub +48 697 020 959