Acteam

Z czym kojarzy Ci się nordic walking?

Artykuł dodano: 2013-08-15

Coraz więcej osób przyznaje, że słyszało o nordic walking. Z czym nam się to najczęściej kojarzy? Bardzo często mylimy go z trekkingiem, czyli wycieczkami górskimi lub poruszaniem się starszych osób. Niestety osoby snujące się z kijkami nie uprawiają wcale nordic walking, czyli chodzenia w prawidłowy sposób gwarantujący korzyści zdrowotne.

Chociaż dla wielu z nas ten sport jest nowy, nie jest to żadna nowość pochodząca z Finlandii. Początkowo nordic walking był treningiem całorocznym dla narciarzy biegowych, a z czasem stał się sportem dla każdego. Jest to aktywność bardzo uniwersalna. Nie ma ograniczeń co do wieku, kondycji czy tuszy. Ponadto można uprawiać go  przez cały rok i wszędzie -  zarówno nad morzem, w lesie, parku czy w górach.

Dobrze jest rozpocząć uprawianie nordic walking pod okiem instruktora, który nauczy prawidłowej techniki marszu, odpowiedniej postawy i pomoże dopasować kije. Możemy skorzystać także z doradztwa w specjalistycznych sklepach, gdzie bez problemu kupimy odpowiednio dobrany sprzęt sportowy oraz akcesoria do nordic walking. To nam zagwarantuje uzyskanie pożądanych efektów zdrowotnych oraz uniknięcie kontuzji.
Osoba uprawiająca nordic walking angażuje do wysiłku większość swoich mięśni ciała. Dzięki kijkom pracują one zupełnie inaczej niż w czasie zwykłego marszu. Wzmacniamy mięśnie ramion i tułowia oraz łagodzimy napięcia mięśniowe w okolicy barków. Dodatkowe korzyści związane są z usprawnieniem układu oddechowego, większym dotlenieniem organizmu oraz poprawą postawy ciała są nieocenione. Nordic walking pozwala spalać nieco więcej kalorii niż podczas chodzenia. Jak się więc okazuje, można go uznać za dobry sposób zrzucenia zbędnych kilogramów.

Należy podkreślić fakt, że jak w każdym sporcie, i tutaj liczy się odpowiednie wykonywanie ćwiczeń. Nieprawidłowa technika nordic walking niesie ryzyko odniesienia poważnych kontuzji przeciążeniowych stawów nadgarstkowych, barkowych, a zwłaszcza kompresji kręgów w odcinku lędźwiowym. Odpowiednio dobrany strój, sprzęt i technika pomogą nam poprawić zdrowie, kondycję czy zrzucić zbędne kilogramy w przyjemny sposób.

Źródło: http://portalaktywni.pl/aktualnosci/nordic-walking-po-finsku/

Autor: Emilia Markowicz

Nasi partnerzy

Physio Team Benefit Systems FitProfit OK System FAN Mistrzostwa Wrocławia WCRS Wrocław Polskie Stowarzyszenie Diabetyków

Sprzęt dostarczają

KV+ fizan Leki Exel Skalnik armytek

Zapraszamy na darmową lekcję Nordic Walking we Wrocławiu Zapewniamy fachową opiekę trenera i profesjonalny sprzęt

Kontakt z nami: +48 508 287 007 lub +48 697 020 959